  • M20-7880542
M20-7880542
advertisement
Manufacturer No:
M20-7880542
HK JDW NO:
322-M20-7880542
Package:
Datasheet:
M20-7880542
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M20-7880542
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    10
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    1000V
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Mixed Contacts
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    8.1mm
  • Insulation Height
    0.232 5.90mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Max Voltage Rating (AC)
    500V
  • Max Current Rating
    3A
  • PCB Contact Row Spacing
    7.874 mm
  • Durability
    300 Cycles
  • Length
    12.7mm