  • M20-7892042
M20-7892042
advertisement
Manufacturer No:
M20-7892042
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-7892042
Package:
SIL
Datasheet:
M20-7892042
Description:
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
M20-7892042
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Nylon
  • Weight
    2.054008g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    M20
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    1000V
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Orientation
    Right Angle
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    8.1mm
  • Insulation Height
    0.130 3.30mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Insertion Force-Max
    4.8928 N
  • Length
    51mm