  • M20-8770446P
M20-8770446P
advertisement
Manufacturer No:
M20-8770446P
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-8770446P
Package:
SIL
Datasheet:
M20-8770446P
Description:
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 4-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
M20-8770446P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Total Number of Contacts
    4
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Contact Length - Mating
    0.228 5.80mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.302 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Stack Height (Mating)
    11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C