  • M20-8901605
M20-8901605
advertisement
Manufacturer No:
M20-8901605
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-8901605
Package:
SIL
Datasheet:
M20-8901605
Description:
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 16-Position Board to Board or Cable 0.136 3.46mm Height
Step5Bar-code shipping tag
M20-8901605
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M20
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    11.4mm
  • Insulation Height
    0.136 3.46mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Contact Length - Mating
    0.236 6.00mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Length
    40.64mm