  • M20-9982546
M20-9982546
advertisement
Manufacturer No:
M20-9982546
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-9982546
Package:
Datasheet:
M20-9982546
Description:
M20 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 50-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
M20-9982546
    Select All
  • Contact Material
    Brass
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M20
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Length - Mating
    0.240 6.10mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Overall Contact Length
    0.460 11.68mm
  • Stack Height (Mating)
    9.94mm 10.64mm 11.04mm 16.54mm