  • M22-3011800
M22-3011800
advertisement
Manufacturer No:
M22-3011800
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M22-3011800
Package:
SIL
Datasheet:
M22-3011800
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Black 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M22
Step5Bar-code shipping tag
M22-3011800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    SIL
  • Insulation Material
    NYLON
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M22
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.079 inch
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • UL Flammability Code
    94V-2
  • Body Depth
    0.283 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    800VAC V