  • M27C256B-90B1
M27C256B-90B1
advertisement
Manufacturer No:
M27C256B-90B1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M27C256B-90B1
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
M27C256B-90B1
Description:
5V V 28 Pin Memory IC M27C256 36.83mm mm 30mA mA
Quantity:
In Stock : 3706
Step5Bar-code shipping tag
M27C256B-90B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    OTP ROMs
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    90GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    M27C256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Nominal Supply Current
    30mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • Memory Density
    262144 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    36.83mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    15.24mm