  • M27C512-70XF1
M27C512-70XF1
advertisement
Manufacturer No:
M27C512-70XF1
HK JDW NO:
761-M27C512-70XF1
Package:
28-CDIP (0.600, 15.24mm) Window
Datasheet:
M27C512-70XF1
Description:
5V V Through Hole 28 Pin Memory IC M27C512 512 kb kb 37.34mm mm 50mA mA
Quantity:
In Stock : 2600
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
M27C512-70XF1
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Technology
    EPROM - UV
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    M27C512
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    512Kb 64K x 8
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Access Time
    70ns
  • Organization
    64KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    512 kb
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • I/O Type
    COMMON
  • Height
    4.5mm
  • Length
    37.34mm
  • Width
    13.36mm