  • M27W512-100N6
M27W512-100N6
advertisement
Manufacturer No:
M27W512-100N6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M27W512-100N6
Package:
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Datasheet:
M27W512-100N6
Description:
3/3.3V V 28 Pin Memory IC M27W512 512 kb kb 11.8mm mm
Quantity:
In Stock : 8238
Step5Bar-code shipping tag
M27W512-100N6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • HTS Code
  • Subcategory
    OTP ROMs
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Base Part Number
    M27W512
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    512Kb 64K x 8
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    0.015mA
  • Access Time
    100ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Density
    512 kb
  • Standby Current-Max
    0.000015A
  • I/O Type
    COMMON
  • Length
    11.8mm
  • Height Seated (Max)
    1.25mm
  • Width
    8mm