  • M29F200BB45N1
M29F200BB45N1
advertisement
Manufacturer No:
M29F200BB45N1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M29F200BB45N1
Package:
48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
M29F200BB45N1
Description:
5V V 48 Pin Memory IC M29F200 18.4mm mm
Quantity:
In Stock : 2308
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
M29F200BB45N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    BOTTOM BOOT BLOCK
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    M29F200
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8 128K x 16
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.02mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    128KX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    45ns
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • Memory Density
    2097152 bit
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • Programming Voltage
    5V
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    1213
  • Sector Size
    16K8K32K64K
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    BOTTOM
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    18.4mm