  • M39014/011350
M39014/011350
advertisement
Manufacturer No:
M39014/011350
HK JDW NO:
192-M39014/011350
Package:
Radial
Datasheet:
M39014/011350
Description:
Military, MIL-PRF-39014, CKR05 390pF 200V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
M39014/011350
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39014, CKR05
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.245 6.22mm