  • M402VM-3-010-04NR
M402VM-3-010-04NR
advertisement
Manufacturer No:
M402VM-3-010-04NR
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M402VM-3-010-04NR
Package:
Datasheet:
M402VM-3-010-04NR
Purchasing and Inquiry
M402VM-3-010-04NR Overview
M402VM-3-010-04NR Features
M402 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
M402VM-3-010-04NR Applications
There are a lot of Harwin Inc. M402VM-3-010-04NR Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Datacom
  • Transportation
  • Data Technology
  • Embedded systems
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
M402VM-3-010-04NR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M402
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    10
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.197 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.157 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.118 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.0386 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    .8896 N
  • Withdrawl Force-Min
    .0973 N
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    51.2μin 1.30μm
  • Plating Thickness
    50μin
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • Stack Height (Mating)
    3.5mm 4mm 5mm 6mm 7mm 8mm 9mm 10mm 11mm