  • M48T128Y-70PM1
M48T128Y-70PM1
advertisement
Manufacturer No:
M48T128Y-70PM1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M48T128Y-70PM1
Package:
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
M48T128Y-70PM1
Description:
32 Terminations 5V 32 Pin M48T128 Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory Leap Year
Quantity:
In Stock : 16182
Step5Bar-code shipping tag
M48T128Y-70PM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Timekeeper®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    M48T128
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    128kB
  • Memory Type
    SRAM
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • RAM (words)
    128000
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    4mA @ 4.5V~5.5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Height
    9.52mm
  • Length
    43.18mm
  • Width
    18.8mm