  • M48T35Y-70MH6E
M48T35Y-70MH6E
advertisement
Manufacturer No:
M48T35Y-70MH6E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M48T35Y-70MH6E
Package:
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Datasheet:
M48T35Y-70MH6E
Description:
28 Terminations5V 28 Pin M48T35 Real Time ClocksTimers or RTCs SubcategoryLeap Year
Purchasing and Inquiry
M48T35Y-70MH6E Overview
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets contains real time clocks.Tube is the way time clock is packaged.This electrical RTC is powered by a voltage that is 4.5V~5.5V at the time of installation.There is a type Clock/Calendar for this electrical real time clock.The way this real time clock (RTC) is mounted on the system board is Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.Leap Year can be ensured when operating.Transmission lines with 28 terminations have the characteristic impedance of their termination RTC modules.The supply voltage of this RTC real time clock is 5V.The reason for this is that, due to the fact that it has 28 pins, it has the necessary features.M48T35 are a family of objects that belongs to RTCs .In the subcategory of Timers or RTCs, the RTCs can be found.The RTC times have a memory size of 250kB that is available for storing data and programs.There is a mounting type Surface Mount specified for the RTC module.In order for it to be powered, it requires a power supply of 5V.There are 28 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications real time clock. In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 5V.It is a real-time clock in the series Timekeeper?.There is 70GHz frequency that can be achieved.
M48T35Y-70MH6E Features
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets package
28 terminations
28 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper? series
M48T35Y-70MH6E Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T35Y-70MH6E Real Time Clocks applications.
  • GPS/Telematics Devices
  • Network Hubs
  • GPS/Telematics Devices
  • Digital Recording
  • Router
  • Medical Equipment
  • White goods
  • Point-of-Sale Equipment
  • Point-of-Sale Equipment
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
M48T35Y-70MH6E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Timekeeper®
  • Feature
    Leap Year
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timers or RTCs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    M48T35
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    250kB
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    2mA @ 4.75V~5.5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    3.05mm
  • Length
    18.1mm
  • Width
    8.56mm