  • M48T35Y-70MH6F
M48T35Y-70MH6F
advertisement
Manufacturer No:
M48T35Y-70MH6F
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M48T35Y-70MH6F
Package:
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Datasheet:
M48T35Y-70MH6F
Description:
28 Terminations5V 28 Pin M48T35 Real Time ClocksTimers or RTCs SubcategoryLeap Year
Purchasing and Inquiry
M48T35Y-70MH6F Overview
A package named 28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets contains real time clocks.As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Tape & Reel (TR).This electrical RTC has a supply voltage of 4.5V~5.5V.This electrical real time clock is type Clock/Calendar.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.Maintaining a constant temperature of -40°C~85°C is essential for safe operation.Electronic time clocks are possible to make sure that Leap Year are maintained when operating.There are 28 terminations for transmission lines, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 5V.A total of 28 pins are equipped with the RTCs.The family to which RTCs belongs are M48T35.In the subcategory of Timers or RTCs, the RTCs can be found.It should be noted that the RTC times embed a memory of 250kB which is usable for storing programs and data as well.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.The power supply is 5V.It is a type of real time clock belonging to the Timekeeper? series.Frequency 70GHz can be achieved.
M48T35Y-70MH6F Features
28-SOP (0.350, 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets package
28 terminations
28 pin count
5V power supplies
Timekeeper? series
M48T35Y-70MH6F Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T35Y-70MH6F Real Time Clocks applications.
  • GPS/Telematics Devices
  • Digital cameras
  • Electronic metering
  • Electronic metering
  • Thermostat
  • Battery powered products
  • Digital voice recorders
  • Medicine Dispenser
  • Copy machines
  • Low standby power applications
Step5Bar-code shipping tag
M48T35Y-70MH6F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Timekeeper®
  • Feature
    Leap Year
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timers or RTCs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    M48T35
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    250kB
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    2mA @ 4.75V~5.5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    3.05mm
  • Length
    18.1mm
  • Width
    8.56mm