  • M48T512Y-70PM1
M48T512Y-70PM1
advertisement
Manufacturer No:
M48T512Y-70PM1
HK JDW NO:
761-M48T512Y-70PM1
Package:
32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
M48T512Y-70PM1
Description:
32 Terminations5V 32 Pin M48T512 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year
Purchasing and Inquiry
M48T512Y-70PM1 Overview
In the 32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package, real time clocks is embedded.As a result, time clock is packaged in the same way as Tube.4.5V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.This electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar category.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Through Hole.The temperature should always be kept at 0°C~70°C to ensure safe operation.When running a program, electronic time clocks may be possible to ensure that Leap Year are maintained at all times.Transmission lines with 32 terminations have the characteristic impedance of their termination RTC modules.A voltage of 5V is applied to this electronic component.Due to its 32 pins, it has the necessary features.M48T512 are RTC s family.It falls under the subcategory of Timer or RTC.The RTC times within the system have a memory of 512kB available for storing data and programs for the purposes of the system.The RTC module is mounted with mounting type Through Hole.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 5V.32 pins are attached to it.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 5V.Real-time clocks belonging to the Timekeeper? series are this type.Frequency 70GHz can be achieved.
M48T512Y-70PM1 Features
32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper? series
M48T512Y-70PM1 Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T512Y-70PM1 Real Time Clocks applications.
  • Embedded Time Stamping
  • Electronic metering
  • Digital cameras
  • Portable Instruments
  • Power Meters
  • Medical Devices
  • Modem
  • Medical Devices
  • Routers
  • Digital still camera
Step5Bar-code shipping tag
M48T512Y-70PM1
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    32-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Timekeeper®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    M48T512
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    512kB
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • RAM (words)
    524K
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    4mA @ 4.5V~5.5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Height
    9.52mm
  • Length
    43.18mm
  • Width
    18.8mm