  • M49470R01105KCJ
M49470R01105KCJ
advertisement
Manufacturer No:
M49470R01105KCJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-M49470R01105KCJ
Package:
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 10% 6 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
M49470R01105KCJ
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470/1
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BR
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    3027
  • Height
    12.192mm
  • Length
    6.35mm