  • M5060SB1000
M5060SB1000
advertisement
Manufacturer No:
M5060SB1000
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
15918-M5060SB1000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M5060SB1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminals
    4
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    BRIDGE RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1000V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    800A
  • Forward Voltage-Max
    1.35V