  • M55342H02B249EPWS
M55342H02B249EPWS
advertisement
Manufacturer No:
M55342H02B249EPWS
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-M55342H02B249EPWS
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
M55342H02B249EPWS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0505 Series, Thin Film, 249kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M55342H02B249EPWS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM0505
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    249kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1313
  • Case Code (Imperial)
    0505
  • Working Voltage
    40V
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Height
    838.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm