  • M55342M11B294DRTP
M55342M11B294DRTP
advertisement
Manufacturer No:
M55342M11B294DRTP
HK JDW NO:
866-M55342M11B294DRTP
Package:
0402
Datasheet:
M55342M11B294DRTP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 294Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
M55342M11B294DRTP
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    294Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55342
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    30V
  • Rated Temperature
    70°C