  • M80-4000000FC-02-PF2-00-000
M80-4000000FC-02-PF2-00-000
advertisement
Manufacturer No:
M80-4000000FC-02-PF2-00-000
HK JDW NO:
322-M80-4000000FC-02-PF2-00-000
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 2 Positions Female Socket, Power
Step5Bar-code shipping tag
M80-4000000FC-02-PF2-00-000
    Select All
  • Stack Height (Mating)
    7.3mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Jackscrews, Polarizing Key
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    2
  • Applications
    1
  • Voltage - Rated
    800V
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket, Power
  • Mixed Contacts
    YES
  • Current Rating (Amps)
    40A
  • Insulation Height
    0.205 5.20mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.157 4.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.709 inch
  • Contact Length - Post
    0.197 5.00mm
  • Contact Resistance
    6mOhm