  • M80-4000000FD-12-321-00-000
M80-4000000FD-12-321-00-000
advertisement
Manufacturer No:
M80-4000000FD-12-321-00-000
HK JDW NO:
322-M80-4000000FD-12-321-00-000
Package:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 12 Positions Female Socket, Power
Step5Bar-code shipping tag
M80-4000000FD-12-321-00-000
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Jackscrews, Polarizing Key
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    12
  • Applications
    1
  • Voltage - Rated
    800V
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket, Power
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Insulation Height
    0.205 5.20mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.157 4.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.138 3.50mm
  • Stack Height (Mating)
    7.3mm