  • M80-4612005
M80-4612005
advertisement
Manufacturer No:
M80-4612005
HK JDW NO:
322-M80-4612005
Package:
Datasheet:
M80-4612005
Description:
CONN RCPT 20POS CRIMP 24-28AWG
Description:
Features:
• 20-position, free-hanging, panel-mount rectangular connector
• Crimp termination for 24-28 AWG wire
• Robust design with high-temperature thermoplastic housing
• Gold-plated contacts for reliable performance
• Designed for use in a variety of applications
Applications:
Step5Bar-code shipping tag
M80-4612005
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Datamate J-Tek
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Jackscrews
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    COMPATIBLE CONTACT: M80-0130005, PANEL MOUNTABLE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.181 inch
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Wire Gauge
    24-28 AWG
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    24 AWG