  • M80-4T11801FC
M80-4T11801FC
advertisement
Manufacturer No:
M80-4T11801FC
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M80-4T11801FC
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 18 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
M80-4T11801FC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Datamate J-Tek
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    18
  • Applications
    Automotive, General Purpose, Military
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    800V
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    2.2A
  • Insulation Height
    0.205 5.20mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin-Lead
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch
  • Durability
    500 Cycles
  • Plating Thickness
    11μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    12.0μin 0.30μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    137.8μin 3.50μm
  • Stack Height (Mating)
    7.3mm 7.55mm