  • M80-8892005
M80-8892005
advertisement
Manufacturer No:
M80-8892005
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M80-8892005
Package:
Datasheet:
M80-8892005
Description:
Datamate L-Tek DIL Female Large Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 10+10 contacts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M80-8892005
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Datamate L-Tek
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    120V
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Locking Ramp
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Voltage - Rated DC
    120V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    8.15mm
  • Current Rating
    3A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    25mOhm
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    3A
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Cable Termination
    Crimp
  • Wire Type
    Discrete
  • Length
    23.15mm