  • MA1.5KE6.8AE3
MA1.5KE6.8AE3
advertisement
Manufacturer No:
MA1.5KE6.8AE3
HK JDW NO:
523-MA1.5KE6.8AE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
MA1.5KE6.8AE3
Step5Bar-code shipping tag
MA1.5KE6.8AE3
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    DO-204AR, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    6.45V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    143A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    10.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5.8V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    5.8V