  • MA101A1R5DAAAP1
MA101A1R5DAAAP1
advertisement
Manufacturer No:
MA101A1R5DAAAP1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MA101A1R5DAAAP1
Package:
Axial
Datasheet:
MA101A1R5DAAAP1
Description:
Ceralam® MA 1.5pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.090Diax0.160L 2.29mmx4.07mm -55°C~125°C Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
MA101A1R5DAAAP1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Ceralam® MA
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.160L 2.29mmx4.07mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.5pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    4.064mm