  • MA15KP26CA
MA15KP26CA
advertisement
Manufacturer No:
MA15KP26CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MA15KP26CA
Package:
DO-204AR, Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MA15KP26CA
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    DO-204AR, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Type
    Zener
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Clamping Voltage
    44V
  • Peak Pulse Current
    341A
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA