  • MA405C224KAA-BULK
MA405C224KAA-BULK
advertisement
Manufacturer No:
MA405C224KAA-BULK
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MA405C224KAA-BULK
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
Ceralam® MA 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm -55°C~125°C Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
MA405C224KAA-BULK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Ceralam® MA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.140Diax0.390L 3.56mmx9.91mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Diameter
    630 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    9.91mm