  • MA505E225ZAATR1
MA505E225ZAATR1
advertisement
Manufacturer No:
MA505E225ZAATR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MA505E225ZAATR1
Package:
Axial
Datasheet:
MA505E225ZAATR1
Description:
Ceralam® MA 2.2μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.250Diax0.500L 6.35mmx12.70mm 10°C~85°C Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
MA505E225ZAATR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Ceralam® MA
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.250Diax0.500L 6.35mmx12.70mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    6.35mm