  • MAL204211101E3
MAL204211101E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL204211101E3
HK JDW NO:
886-MAL204211101E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL204211101E3
Description:
042 ASH 100μF Capacitor -10% +50% Tape & Box (TB) Through Hole 580mA 0.709Diax1.181L 18.00mmx30.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 714
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAL204211101E3
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2008
  • Series
    042 ASH
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.181L 18.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Termination
    Axial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm @ 100Hz
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.15mA
  • Ripple Current
    580mA
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    580mA @ 100Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    30mm