  • MAL205014472E3
MAL205014472E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205014472E3
HK JDW NO:
886-MAL205014472E3
Package:
Radial, Can - Solder Lug
Datasheet:
MAL205014472E3
Description:
050 PED-PW 4700μF Capacitor -10% +30% Tape & Box (TB) Chassis Mount 2.4A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Solder Lug
Step5Bar-code shipping tag
MAL205014472E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Solder Lug
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    050 PED-PW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
    2
  • Termination
    Solder
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    4700μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    74mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.28mA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    50mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 100Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm