  • MAL205641332E3
MAL205641332E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205641332E3
HK JDW NO:
886-MAL205641332E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL205641332E3
Description:
056 PSM-SI 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.42A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
MAL205641332E3
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Series
    056 PSM-SI
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3300μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.994mA
  • Ripple Current
    2.42A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    63mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.42A @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm