  • MAL210149104E3
MAL210149104E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210149104E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL210149104E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL210149104E3
Description:
101 PHR-ST 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 41.5A 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210149104E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    101 PHR-ST
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    100000μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 100Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    41.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    5mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    41.5A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    6.118 155.40mm