  • MAL210168333E3
MAL210168333E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210168333E3
HK JDW NO:
886-MAL210168333E3
Datasheet:
MAL210168333E3
Description:
101 PHR-ST 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.5A 2.559Dia 65.00mm -40°C~85°C Polar 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210168333E3
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    101 PHR-ST
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.559Dia 65.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Rated
    63V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    33000μF
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    28.4988mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.16mA
  • Ripple Current
    16.5A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    6mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.5A @ 100Hz
  • Diameter
    65mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.358 110.70mm