  • MAL211848331E3
MAL211848331E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL211848331E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL211848331E3
Package:
Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Datasheet:
MAL211848331E3
Description:
118 AHT 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 730mA 0.591Dia 15.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL211848331E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    118 AHT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.591Dia 15.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    630mOhm @ 100Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    730mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    560mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    730mA @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm