  • MAL212317101E3
MAL212317101E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL212317101E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL212317101E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL212317101E3
Description:
123 SAL-A 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 220mA 0.508Diax1.260L 12.90mmx32.00mm -55°C~125°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL212317101E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    123 SAL-A
  • Size / Dimension
    0.508Diax1.260L 12.90mmx32.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.4mA
  • Ripple Current
    220mA
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    600mOhm
  • Diameter
    12.9mm
  • Height
    32mm