  • MAL213659101E3
MAL213659101E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213659101E3
HK JDW NO:
886-MAL213659101E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL213659101E3
Description:
136 RVI 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1422
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAL213659101E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    136 RVI
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    800mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.07
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 100Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm