  • MAL213844472E3
MAL213844472E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213844472E3
HK JDW NO:
886-MAL213844472E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL213844472E3
Description:
138 AML 4700μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.45A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL213844472E3
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    138 AML
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Soldering
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    4700μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.098mA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.33
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 100Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm