  • MAL214869151E3
MAL214869151E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214869151E3
HK JDW NO:
886-MAL214869151E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214869151E3
Description:
148 RUS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 360mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214869151E3
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    148 RUS
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    150μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.15mA
  • Ripple Current
    360mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    260mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360mA @ 100Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm