  • MAL215036152E3
MAL215036152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215036152E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL215036152E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL215036152E3
Description:
150 RMI 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.268A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL215036152E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    150 RMI
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1500μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.378mA
  • Ripple Current
    1.268A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    29mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.268A @ 100Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm