  • MAL216259471E3
MAL216259471E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL216259471E3
HK JDW NO:
886-MAL216259471E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL216259471E3
Description:
162 PLL-PW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL216259471E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    162 PLL-PW
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    470μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.28mA
  • Ripple Current
    1.42A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    155mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.42A @ 100Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm