  • MAL225649332E3
MAL225649332E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL225649332E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL225649332E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL225649332E3
Description:
256 PMG-SI 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.77A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAL225649332E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Resistance
    30mOhm
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Length
    4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    2.77A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.77A @ 120Hz
  • Diameter
    31mm
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C