  • MAP5KE14CA
MAP5KE14CA
advertisement
Manufacturer No:
MAP5KE14CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MAP5KE14CA
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
MAP5KE14CA
Step5Bar-code shipping tag
MAP5KE14CA
    Select All
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    21.5A
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    14V
  • Peak Pulse Current
    21.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ