  • MAP5KE8.5AE3
MAP5KE8.5AE3
advertisement
Manufacturer No:
MAP5KE8.5AE3
HK JDW NO:
523-MAP5KE8.5AE3
Datasheet:
MAP5KE8.5AE3
Step5Bar-code shipping tag
MAP5KE8.5AE3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER COPPER
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.44V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    34.7A
  • Clamping Voltage
    14.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    8.5V
  • Peak Pulse Current
    34.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Peak Pulse Power
    500W