  • MAP6KE7.5CA
MAP6KE7.5CA
advertisement
Manufacturer No:
MAP6KE7.5CA
HK JDW NO:
523-MAP6KE7.5CA
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
MAP6KE7.5CA
Step5Bar-code shipping tag
MAP6KE7.5CA
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    T-18, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.13V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    53A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.3V
  • Clamping Voltage
    103V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    6.4V
  • Peak Pulse Current
    5.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    64.1V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    7.5V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    6.4V