  • MAPLAD15KP8.0CA
MAPLAD15KP8.0CA
advertisement
Manufacturer No:
MAPLAD15KP8.0CA
HK JDW NO:
523-MAPLAD15KP8.0CA
Datasheet:
MAPLAD15KP8.0CA
Step5Bar-code shipping tag
MAPLAD15KP8.0CA
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Nonstandard SMD
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    1
  • Number of Elements
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.89V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1101A 1.101kA
  • Clamping Voltage
    13.6V
  • Peak Pulse Current
    1.101kA
  • Reverse Standoff Voltage
    8V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Bidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    8V