  • MASM-14R-8-10
MASM-14R-8-10
advertisement
Manufacturer No:
MASM-14R-8-10
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MASM-14R-8-10
Package:
Datasheet:
MASM-14R-8-10
Description:
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MASM-14R-8-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    MASM-14
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Type
    Glass Body
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    0.3pF
  • Power Rating
    10W
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Circuit
    SPST-NO
  • Throw Configuration
    SPST
  • Operate Time
    0.6ms
  • Release Time
    0.2ms
  • Power - Rated
    10W
  • Size - Body
    0.090Diax0.551L 2.28mmx14.00mm
  • Current - Switching
    350mA AC 500mA DC
  • Operate Range
    8 ~ 10AT
  • Current - Carry
    1A DC
  • Voltage - Switching AC
    140V
  • Voltage - Switching DC
    200V
  • Length
    19.304mm
  • Length - Overall
    0.760 19.30mm
  • Height Above Board
    0.112 2.85mm