  • MASMBG43AE3
MASMBG43AE3
advertisement
Manufacturer No:
MASMBG43AE3
HK JDW NO:
523-MASMBG43AE3
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MASMBG43AE3
Step5Bar-code shipping tag
MASMBG43AE3
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    47.8V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    69.4V
  • Peak Pulse Current
    8.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    43V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ