  • MASMCJ58A
MASMCJ58A
advertisement
Manufacturer No:
MASMCJ58A
HK JDW NO:
523-MASMCJ58A
Datasheet:
MASMCJ58A
Step5Bar-code shipping tag
MASMCJ58A
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Form
    J BEND
    1
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    64.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    93.6V
  • Peak Pulse Current
    16A
  • Reverse Standoff Voltage
    58V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA